Nowy iPhone 6, Apple Watch?

Właśnie mieliśmy okazję obejrzeć konferencję Apple na której zgodnie z oczekiwaniami został zaprezentowany nowy iPhone 6.Dla tych, którzy prezentacji nie oglądali przedstawię w skrócie jakie nowinki techniczne znajdziemy w tym wyczekiwanym przez miliony ludzi na całym świecie smartfonie. Od jakiegoś czasu mogliśmy znaleźć w sieci mnóstwo przecieków dotyczących nowego iPhone’a. Czy okazały się one prawdziwe? A może Apple przygotowało dla nas również inne niespodzianki..?


Nowy wymiar iPhone’a…

Tak jak się spodziewaliśmy będziemy mieli do wyboru 2 wersje iPhone’a 6:

- 4,7 calowy iPhone 6 (6.9 mm grubości, 138 mm długości, and 66 mm szerokości; rozdzielczość 1334 x 750)
- 5,5 calowy iPhone 6 Plus (7,1 mm grubości, 158 mm długości, and 78 mm szerokości; rozdzielczość 1920 x 1080)

To bardzo duża zmiana w porównaniu do wielkości poprzednich modeli, teraz już nie każdy będzie w stanie obsługiwać swojego iPhone’a jedną ręką, nie zmieści się on także do każdej kieszeni. Na szczęście Apple dostosowało interfejs do większych ekranów (m.in dostępność ekranu głównego w orientacji poziomej, działanie niektórych aplikacji w wersji dwukolumnowej a dwukrotne naciśnięcie przycisku home powoduje zsunięcie interfejsu aplikacji!) a duży ekran ma też wiele oczywistych zalet. 

Odświeżony design...

Dla wielu osób bardzo ważny jest wygląd smartfona, Apple jak zawsze nie zawiodło nas pod tym względem, aluminiowa obudowa dostępna w 3 kolorach: białym, złotym i czarnym.
Mogliście zauważyć że przycisk włączania i blokady został umieszczony po prawej stronie, zapewne aby można było do niego sięgnąć trzymając telefon w jednej ręce.

Ważnym elementem wyglądu jest również ekran. 
W mniejszym modelu znajdziemy dobrze znaną nam Retinę, natomiast w modelu 5,5 calowym będzie Retina HD o zagęszczeniu pikseli 401 ppi. 

Drogocenny szafir

Od jakiegoś czasu krążyły plotki o ekranie wykonanym z szafirowego szkła.
Szafir jest minerałem praktycznie nie do zarysowania ( można to zrobić za pomocą diamentu lub innego szafiru) więc w warunkach codziennego użytkowania nie zrobimy na nim ani jednej  ryski. Jak we wcześniejszym modelu (5S) znajdziemy go w przycisku home oraz na obiektywie aparatu. Niestety nie znajdziemy go już na ekranie co było dość oczywiste ze względu na wysoką cenę szafiru.

A co znajdziemy w środku?

Nowy smartfon Apple będzie dostępny w 4 wariantach pamięci wbudowanej: 16, 32, 64 GB a także 128 GB.

Rozczarowaniem może być tylko 1 GB pamięci RAM, podczas gdy flagowe smartfony konkurencji mają  tej pamięci po 2 GB.

64 bitowy, 2 rdzeniowy procesor A8 o częstotliwości 1.4 GHz ma być o 25% bardziej wydajny od poprzednika także na przestrzeni czasu (mniej się przegrzewa).
Dużym plusem może być karta graficzna Series 6XT PowerVR GPU która zapewni nam o 50% większą wydajność w stosunku do poprzednich modeli. Zaprezentowana gra Vein Glory robi duże wrażenie.

Apple Pay

Zgodnie z przewidywaniami w górnej części iPhone'a znajduje się NFC. Apple Pay - tak nazywa się nowy system płatności polegający na przybliżeniu telefonu do czytnika i przytrzymania palca na czytniku linii papilarnych w celu autoryzacji transakcji. Kartami oczywiście zarządza Passbook. W razie utraty telefonu możemy wszystko zablokować za pomocą aplikacji Find my iPhone. Czy płatności te będą dostępne w Polsce? Tego na razie nie wiemy.

Ulepszony aparat

8MP aparat z technologią iSight otrzymał nową matrycę oraz ustawianie ostrości za pomocą detekcji fazy oraz optyczną stabilizację obrazu ( to ostatnie tylko w modelu Plus). Filmy nagrywane będą w Full HD 1080p przy 30 lub 60 klatkach na sekundę. Dostępny będzie także tryb Slow Motion: 120 i 240 klatek na sekundę. Przedni aparat dostanie większy obiektyw o większej światłoczułości.
iPhone 6 będzie wyposażony w mocniejszą baterię oraz modem Qualcomm MDM9625 LTE który obsługuje prędkość przesyłania danych do 150 Mbit/s oraz technologię VoLTE która umożliwia przeprowadzenie rozmów za pomocą sieci LTE. Telefon ma także obsługiwać 20 różnych standardów LTE.

Software

Nowy iPhone wyjdzie z systemem iOS 8, który został już wcześniej zaprezentowany przez Apple.  Smartfony komaptybilne z tym systemem to iPhone 4S i nowsze, więc jeśli nie planujecie zakupu nowego iPhone’a zawsze można zadowolić się odświeżonym wyglądem i paroma nowymi funkcjami ( między innymi możliwość korzystania z klawiatur firm trzecich, przesyłanie dźwięku i lokalizacji w iMessage, aplikacja Health, iCloud Drive,  i nowe SDK dające większe możliwości developerom). 

Cena

Cena iPhone 6 16GB przy umowie na 2 lata to 199 USD,
iPhone 6 dostaniemy od 299 USD. W ofercie Apple pozostają modele 5S i 5C. iPhone 6 na półki ma trafić 19 września (oczywiście raczej nie w Polsce). W Polsce pojawi się do końca roku 2014.

One more thing...

Tak Apple postanowiło wprowadzić nas do prezentacji swojego długo wyczekiwanego już ZEGARKA!
Oficjalna nazwa to Apple Watch o prostokątnym dotykowym ekranie. Zegarek obsługuje Siri i posiada wbudowany głośnik.
Jak Wam się podoba ?:) 

Zegarek ten ma szafirowe szkiełko stosowane w wysokiej klasy zegarkach, co jest według mnie ogromnym plusem. Wiemy już czemu Apple zdecydowało się na masową produkcję tego szkła. Apple Watch umożliwia pomiar tętna.

Apple kładzie duży nacisk na to aby zegarek dobrze wyglądał, mamy dostępne 3 wykończenia, wiele pasków, 2 rozmiary a także mnóstwo tarczy więc każdy znajdzie coś dla siebie. W końcu zegarek jest dla wielu wizytówką oraz codzienną biżuterią. Mi osobiście zegarek bardzo przypadł do gustu ;)

Zła wiadomość dla osób które chciałyby kupić tylko zegarek Apple korzystając z telefonu innej firmy - do korzystania z zegarka potrzebny będzie nam iPhone i to nie dowolny a 5 lub nowszy.

Jako ciekawostkę dodam, że może być używany jako wizjer aparatu w telefonie. Cena zegarka zaczyna się od 349 dolarów. W sprzedaży od 2015 roku.


Etykiety: