NAWADNIAJMY ORGANIZM

Musimy pamiętać by nasz organizm był odpowiednio nawodniony. Co powinniśmy pić, a czego unikać? Jakie zagrożenia płyną z nieodpowiedniego nawodnienia organizmu? W dalszej części znajdziemy odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Jak zapewne wiecie organizm człowieka składa się w 2/3 z wody. Zmniejszona ilość płynów w organizmie może skutkować pogorszenie funkcjonowania całego organizmu m.in. zmniejsza się nasz zasób energii, a skóra i włosy stają się wysuszone. Woda ma zatem ogromne znaczenie zarówno dla naszego zdrowia jak i samopoczucia, także nie powinniśmy o niej zapominać.
Ile płynów przyjmować dziennie?
Ze względu na to, że codziennie tracimy naszą cenną wodę z organizmu, musimy pamiętać o uzupełnianiu jej. Codziennie zaleca się pić 2-2,5 litrów wody, a podczas upalnych dni zwiększyć tę dawkę nawet do 4 litrów dziennie.
Gdy czujemy pragnienie nasz poziom ubytku wody w organizmie wynosi około 1,5% . Gdy zauważamy, iż nasza skóra staje się sucha, odczuwamy ból szyi bądź nasze jelita nie prawidłowo pracują, nasz niedobór wody sięga około 10%. Krytyczną wartością niedoboru wody jest około 20%, tak duże odwodnienie może doprowadzić do śmierci.
Co pić a czego unikać?
Najlepiej pić niegazowaną wodę mineralną , zieloną herbatę lub soki warzywne. Warto wspomnieć też, że jedzenie warzyw i owoców dostarczy nam duża dawkę wody a także witaminy i minerały.

Musimy pamiętać, iż czarna herbata, kawa, kakao, słodzone soki czy napoje gazowane oraz alkoholowe odwadniają organizm. Nie możemy brać tych rzeczy pod uwagę licząc ile dziennie spożyliśmy wody. 

Etykiety: